Český granát nosila i ruská carevna
V České republice se dají najít dva druhy granátů. K tomu, který bude pocházet z druhé světové války, je dobré zavolat pyrotechnika. Ten druhý si můžeme bez obav odnést domů. Jedná se totiž o drahý kámen.
· Podle pověsti měl právě rudý granát mít Noe zasazen do stěžně své archy.
· Svým světlem měl ukazovat správnou cestu.
Sytě rudá barva předurčovala granát k tomu, aby byl spojován s vášní a radostí.
§ Ve starém Egyptě používali granát k léčbě poruch krvetvorby.
§ Podle Římanů stvrzoval přátelství i lásku.
Granát se dá nalézt téměř po celém světě. U nás je největším nalezištěm okolí Českého středohoří. Granát je jediným drahým kamenem, který se u nás těží průmyslově. Povrchové doly máme v Podsedicích na Mostecku a ve vesnici Vestřev v Podkrkonoší.
– Větší kameny se používají na výrobu šperků.
– Menší kousky najdou uplatnění jako abrazivo na broušení různých materiálů.
Granát jako lék na narušenou psychiku?
Krása českého granátu a zejména šperků, které jsou z nich vyrobeny, mají ve světě zvuk. Výzkumy našich mineralogů zjistily, že naše granáty byly významnou exportní surovinou, která se vyvážela už od pátého století. Český granát se dostal téměř do celého světa. Drahé kameny, které pocházejí z českých nalezišť, se dají vystopovat například v historických špercích starých germánských kmenů i ve špercích kavkazských bojovníků. České granáty nosil i francký král Childerich.
§ Oblíbeným drahým kamenem byl i pro Přemysla Otakara II. a Marii Terezii.
§ Český granát si velice oblíbil císař Rudolf II., který věřil, že mu dokáží zmírnit projevy melancholie.
Do vysloveně dámského šperku se granát dostal až v devatenáctém století. Do té doby se objevoval nejvíce na liturgických předmětech, kde měl symbolizovat Kristovu krev. První průkopnicí se stala ruská carevna, která jimi byla ozdobena na vídeňském dvorním plese.