Barevný beton
U každého domu a na každé zahradě je čas od času potřeba něco opravit nebo natřít. Jedním z nejpoužívanějších materiálů, který se dnes uplatňuje ve stavebnictví, je beton. Beton nenajdeme pouze jako zdivo, ale jsou z něho vyráběny i garážové podlahy, zídky, sloupky a podezdívky plotů. Jak známo, beton má barvu šedou.
o Někomu může tato barva připadat natolik fádní, že se rozhodne betonové části prostě natřít.
A tady přichází malý zádrhel. Ne každá barva se hodí na beton. Je tedy nejlepší celou záležitost prokonzultovat s prodejcem. Vysvětlíte mu
· kde se betonová plocha nachází – jestli v interiéru nebo exteriéru.
· jestli je vystavena přírodním vlivům – zejména dešti.
Jednu radu by Vám dal určitě i bez těchto vědomostí. Hlavní zásadou při natírání betonových ploch, je jejich absolutní suchost. Jestliže máte tedy postavený nějaký nový betonový prvek, určitě počkejte s nátěrem alespoň čtyři až šest měsíců. Pak povrch očistěte od hrubých nečistot i jemného prachu, aby mohl být nátěr dokonalý. Chystáte-li se natírat starší prvek, pak nejprve odstraňte starý nátěr (pokud nějaký byl).
Penetrace je důležitá
Důležitou součástí celého procesu bude penetrace. Penetrace je první nátěr, který má povrch rozředit. K tomuto účelu můžeme koupit speciální penetrační nátěry. Penetrační roztok sníží prašnost, uzavře a zcelí povrch. Důležité – při nanášení nátěru nesmí být vlhko ani větrno. Poté si můžeme dát den volno, protože nátěr musí být k další práci dokonale zaschlý. Po čtyřiadvaceti hodinách tedy můžeme pokračovat tím, že naneseme finální nátěr. Barvu vybíráme takovou, která je vodou ředitelná nebo rozpouštědlová. První nátěr bude řidší, druhý plný.
Barva zaschne
– proti prachu do dvou hodin
– na dotyk za osm hodin
– naprosto suchý bude za tři dny.
Nátěr by měl být dlouhodobý. Garážová podlaha by Vám tedy měla vydržet pět i více let.